Korona

Ustavno sodišče: Otroci s posebnimi potrebami v šolo najkasneje 4. januarja

Ljubljana, 23. 12. 2020 12.56 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min
Avtor
STA, Maruša Slana
Komentarji
189

Ustavno sodišče je zadržalo izvrševanje odloka o začasni prepovedi zbiranja ljudi v zavodih s področja vzgoje in izobraževanja za otroke s posebnimi potrebami. Vladi je naložilo, naj najpozneje 4. januarja omogoči začetek izvajanja programov za otroke s posebnimi potrebami. To pa ne pomeni, da morajo delati na enak način kot v normalnih razmerah.

Več videovsebin
  • Iz 24UR: Odločitev ustavnega sodišča
    01:39
    Iz 24UR: Odločitev ustavnega sodišča
  • Ministrica Simona Kustec o odločitvi ustavnega sodišča
    03:30
    Ministrica Simona Kustec o odločitvi ustavnega sodišča

 

"Odločitev ustavnega sodišča je bila pričakovana. Veseli me, da so izpostavili in naslovili vse vidike, na katere smo ves čas opozarjali tudi na ministrstvu, seveda v sodelovanju tako z zdravstveno kot s pedagoško stroko. Prav tako bi želela povedati, da ta odločitev ustavnega sodišča sovpada z že nekaj časa znanim načrtom prioritetnega, prednostnega vračanja otrok nazaj v šole, ki ga je predstavila vlada pred dobrima dvema tednoma. Na to postopno vračanje smo zdaj pripravljeni, tudi zato, ker bomo zdaj lahko vse zaposlene hitro testirali. To je pomembno z vidika njihove varnosti in varnosti otrok," je v izjavi dejala ministrica za izobraževanje Simona Kustec. Pozvala je še k spoštovanju ukrepov, da se "bodo naši otroci lahko začeli po novem letu vračati nazaj v vrtce in šole, tako kot smo tudi predstavili". 

Sprejem navedene odločitve ustavnega sodišča pomeni, da mora vlada brez nepotrebnega odlašanja sprejeti normativni okvir za odpiranje šol in zavodov za otroke s posebnimi potrebami, ki bo s 4. januarjem dejansko omogočil njihovo odpiranje. To pa ne pomeni, da morajo šole in zavodi za otroke s posebnimi potrebami od tega dne delati v enakem obsegu in na enak način kot v normalnih razmerah. "Tega ne zahtevata niti pobudnika sama, ki navajata, da je v trenutnih epidemioloških razmerah razumljivo, če organizacije ne bodo mogle organizirati npr. krožkov in dodatnih dejavnosti ali pa celo jutranjega varstva in podaljšanega bivanja," piše v obrazložitvi odločbe.

"Poleg tega takšna odločitev ne pomeni niti tega, da se odprtje nujno nanaša na vse institucije, če je pričakovana možnost širjenja okužb v njih po mnenju stroke bistveno povečana in predstavlja večje tveganje (npr. domovi za učence in dijake)," je še zapisalo sodišče. 

Pri načrtovanju odpiranja bo torej treba upoštevati mnenje strokovne svetovalne skupine ministrstva za zdravje za covid-19, iz katerega izhaja, da naj bo odpiranje individualno glede na to, kakšne so diagnoze otrok s posebnimi potrebami v posamezni šoli, ali gre za šole, kjer so otroci v zavodu, in individualno glede na potrebe otrok in njim ustrezna pričakovanja staršev. Prav tako bo treba upoštevati zahtevo po stalnem preverjanju ukrepov in epidemiološke slike, ki izhaja iz aprilskega sklepa ustavnega sodišča, ki je tedaj pri presoji omejitve prehajanja med občinami naložilo vladi, naj ukrepe strokovno presoja na teden dni.

"Vsekakor se pri tem tudi ne sme spregledati individualne situacije posameznikov, ki naj bi se vključili oziroma poučevali v teh institucijah, kolikor obstaja pri njih verjetnost hujših zdravstvenih zapletov v primeru okužbe s covidom-19," je še navedeno v obrazložitvi. Ne glede na navedene dopustne izjeme od zahteve po odprtju šol in zavodov za otroke s posebnimi potrebami pa ustavno sodišče poudarja, da se mora brez nepotrebnega odlašanja omogočiti izvajanje individualnih obravnav, tako da bo zagotovljeno najmanjše tveganje tako za razvoj in zdravstveno stanje teh otrok kot za javno zdravje.

Ustavno sodišče je sicer upoštevalo, da je treba vladi in šolam ter zavodom za otroke s posebnimi potrebami dati na voljo določen čas za sprejem določenih usmeritev ter organizacijskih ukrepov v zvezi z odprtjem šol in zavodov in dejstvo, da se bliža čas šolskih počitnic, ko bodo institucije tako ali tako zaprte, kar pomeni, da bi lahko takojšnje zadržanje, če sploh, dejansko učinkovalo le izredno kratek čas.

Sprejem navedene odločitve pomeni, da mora vlada brez nepotrebnega odlašanja sprejeti normativni okvir za odpiranje šol in zavodov za otroke s posebnimi potrebami, ki bo s 4. januarjem dejansko omogočil njihovo odpiranje.
Sprejem navedene odločitve pomeni, da mora vlada brez nepotrebnega odlašanja sprejeti normativni okvir za odpiranje šol in zavodov za otroke s posebnimi potrebami, ki bo s 4. januarjem dejansko omogočil njihovo odpiranje. FOTO: Shutterstock

Pobudnika, stara sedem in devet let, v imenu katerih so pobudo vložili zakoniti zastopniki, obiskujeta osnovno šolo za otroke s posebnimi potrebami. V pobudi za ustavno presojo so navedli, da jima je zaradi zaprtja šol onemogočen dostop do vzgoje in izobraževanja po programih, v katere sta usmerjena. Prvi je v programu devetletne osnovne šole z nižjim izobrazbenim standardom, drugi pa v posebnem programu vzgoje in izobraževanja. Onemogočen jima je dostop do dodatne strokovne pomoči in do vseh drugih specialnih obravnav (fizioterapij, delovnih terapij, terapij v bazenu, logopedskih in psiholoških obravnav), ki so jima zagotovljene v šoli, kar nujno potrebujeta za svoj razvoj, ohranjanje že osvojenih veščin in spretnosti in za preprečitev nazadovanja v razvoju. Odvzeti naj bi jima bili tudi socialni stiki.

Kot je  povedala mati starejšega otroka  iz Celja, ki se je na ustavno sodišče obrnila skupaj z družino drugega otroka, je odločitve vesela. "Končno se bodo za naše otroke le odprle šole. Veselim se tega dne, čeprav ne bo enostavno," je dejala, saj sta bila zadnja dva meseca, ko se je s sinom, ki ima redko gensko napako, morala ukvarjati sama, zelo težka. Še bolj kot izvajanje učnega procesa so pomembne terapije, saj je otrok sicer deležen fizioterapije in delovne terapije, pa tudi logopeda in psihološke in socialno-pedagoške obravnave, česar pa zdaj ni bilo, je še dodala. 

Kot izhaja iz sklepa ustavnega sodišča, sta pobudnika opisala vidne negativne posledice, ki jima nastajajo zaradi dolgotrajnega izpada zanju primerne oblike vzgojno-izobraževalnega dela in vsakršne oblike specialne terapije: "dodatna izguba pozornosti, popolna izguba notranje motivacije za vsakršno delo in igro, zahteva po nenehni starševski pozornosti, izguba samostojnosti, poslabšanje oziroma popolna izguba grafomotoričnih spretnosti, izrazite spremembe vedenja, avtoagresivno in agresivno vedenje drugega pobudnika". "Zatrjujeta, da njun razvojni napredek ni več le onemogočen, temveč se kaže v razvojnem nazadovanju, ki ga bo izredno težko nadoknaditi," še piše v sklepu.

Že drugo posredovanje ustavnega sodišča pri vladnih odlokih

Spomnimo. Ko je v začetku decembra vlada podaljšala pouk na daljavo zaradi slabih epidemioloških razmer, se je oglasilo ustavno sodišče, ki je pojasnilo, da za to pravzaprav ni pravne podlage. Presojali so na podlagi primera, vezanega na šole s prilagojenih programom, krive pa so bile neobjave v uradnem listu. 

Kot je takrat ocenil pravni strokovnjak Rajko Pirnat, je vlada storila hudo napako, ki pa odraža njen odnos do vladavine prava. Vlada je kasneje odloke ustrezno popravila. 

Na ustavnem sodišču so takrat prav tako odločali na podlagi primera otrok, starih sedem in devet let, pobudo pa so vložili starši. Pobudnika sta navajala, da jima je zaradi zaprtja šol onemogočen dostop do vzgoje in izboraževanja po teh programih, do dodatne strokovne pomoči in do vseh drugih specialnih obravnav (fizioterapij, delovnih terapij, terapij v bazenu, logopedskih in psiholoških obravnav), ki so jima zagotovljene v šoli. Pobudnika sta zatrjevala, da izvajanje vzgojno-izobraževalnega dela na daljavo zanju pomeni popolno izvotlitev njunih pravic do varstva in izobraževanja ter usposabljanja za dejavno delo v družbi.

Koronavirus pasica november
  • image 4
  • image 5
  • image 6
  • image 1
  • image 2
  • image 3

KOMENTARJI (189)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Nobodyreadsthis
23. 12. 2020 19.52
Ja seveda je vlada mela to vse planirano, majo oni plan kako nas resit
ibasumik
23. 12. 2020 18.32
+5
Cerkve odprte, šole ostajajo zaprte. Očitno ima ta vlada rada neizobraženo ljudstvo, ki gre vsako nedeljo po navodila, kako naj mislijo in volijo.
Build NEK2
23. 12. 2020 18.51
+0
User768643
24. 12. 2020 08.41
Nekatere vas ni potrebno poneumljat. Ste že dosegli dno.
mačo123
23. 12. 2020 18.18
-1
Tudi Erjavec in Šarec gresta 4.januarja v šolo.Tam ju bodo naučili šteti do 46.
Kristina1266
23. 12. 2020 17.54
-3
Največji problem je, da so starši siti lastnih otrok in bi zato, da se jih resijo in zanje skrbijo drugi, šli na ustavno sodisce. Sprenevedanje, da se jim dela skoda,ker so doma, je velika neumnost. Starsi naj danost, da so lahko s svojimi otrokci, izkoristijo za to, da se druzijo, cartajo in so si naklonjeni. A jih raje porivajo stran od sebe. Tisti, ki za to se na sodisce hodite, bi vam morali otroke odvzet!
Bofur
23. 12. 2020 17.39
+4
Pa še nekaj. In končam. Grozno mi je. Ker ne razumem, kako je lahko ministrica Kustec, ki ima očitno akademski naslov, torej je v življenju bržkone prebrala kakšno sociološko gradivo, daljše od besedila enega Janševega tvita, tako okorna, trda v glavi in nefleksibilna. Dejansko bi si ministrica lahko olajšala delo in se "razbremenila odgovornosti" s tem, da bi povprašala koga o tem, denimo ... kaj jaz vem ..., STROKO, ki se ukvarja z izobraževanjem, šolskimi procesi, sistemi :) Ali pa koga iz sfere znanosti sociologije, psihologije, antropologije, filozofije, andragogike, specialne pedagogike, ekonomije, kineziologije ..., o tem, kaj se nam vsem trenutno dogaja in kako iz tega eksperimenta potegniti največ, kar se lahko ... Torej ne potrebuje ministrica odkrivati tople vode ali postavljati vrtalnih ploščadi in iskati nafto na območju Ljubljanskega barja ... O vzgoji je dejansko vse bilo že povedano. Saj lahko preprosto naredi kopiraj-prilepi in prekopira model, ki ga trenutno izvajajo ... kaj jaz vem, "neki tam" Finci na Finskem ... Po prebivalstvu gre za državo, ki je le malenkost večja od nas. Torej bi njihovo prakso lahko prenesli brez sprememb dejansko v celoti v Slovenijo, če je ministrica prepričana, da je celotna naša slovenska pedagoška stroka zanič ali "oku.žena" z virusom anti-Janša ...
Zelo123
23. 12. 2020 17.47
+4
Gledam spletno stran smučarske zveze, program Fis teče, otroški program nič, ustavljen. Pa kaj jim je, ne gre samo za diskriminacijo, gre za pravo diverzijo na otroke.
Crni tulipan
23. 12. 2020 17.16
+4
Otroci morajo biti v solah, to kar se sedaj izvaja, zelo slabo vpliva na njihov razvoj!
Zelo123
23. 12. 2020 17.23
+4
Pa ne samo šola, tudi rekreacija in šport otrok, vse je ustavljeno. Otroci so na tablicah ali s starimi starši na poti proti nepremičninam na Hr., koristijo izjeme na izjeme. Za otroke gre, tokrat zares.
kakafonijaprava
23. 12. 2020 17.14
+6
Gledam vnuka iz četrteg razreda pri tem opismenjevanju na daljavo, in moram reč, da prav nič ne razume........ škodo delate
aloaloalo
23. 12. 2020 17.12
+2
Ne vem kaj je hujše... da g. ministrica (.. iz kvote stranke ki še obstaja samo na papirju ...) ima obraz da izjavi da so ne glede na zahtevo US načrtovali vračilo teh otrok v šolo z 04.01 ali norčevanje iz staršev in slovenske javnosti. Otroci in njihove družine so samo žrtve.
kakafonijaprava
23. 12. 2020 17.01
+0
Čobanica, pa bela kot sneg v faco, a ji je kdo klafuto primazu?
Bofur
23. 12. 2020 17.00
+4
Ministrica mi deluje, kot da je včeraj zasedla to delovno mesto. In je danes zvedela, da je v Sloveniji pandemija. Pa se še ni pripravila in ne ve še, kaj bi povedala in kako bi nastopila. Popolna odsotnost kakršnegakoli strokovnega planiranja. Nobenih rokov vračanja otrok v učilnice, koliko bodo veliki razredi, kako z rekreativno dejavnostjo, telovadbo. Če lahko imajo telovadbo petnajstletni športniki, bi lahko imeli telovadbo v mehurčkih tudi petnajstletni učenci ... ali mlajši. Bodo šli otroci v enako velike razrede, manjše razrede, večje, bodo imeli otroci maske, ne bodo imeli mask, bo pouk dvoizmenski, enoizmenski, bo zagotovljena malica v šolah ali ne, bodo imeli otroci vse knjige, zvezke v šolah, kaj z ocenjevanjem, snovjo .... nobenega posveta ni zmogla organizirati ministrica, video konference z ravnatelji, stroko, s psihologi, psihiatriji, pedo-psihiatriji ... nič od nič. Zakaj ne skliče posvet z nekdanjimi ministri za šolstvo ? Mogoče ji bi oni lahko dali kakšen nasvet, zakaj ne vpraša za kakšen poudarek direktorja Pedagoškega inštituta ... A ja z njim ne sme, ker ni pogodu ministričini "pravi stranki" SDS ... Kakšna intelektualna podhranjenost. V najslabšem možnem času je na čelu ministrstva oseba, ki ne premore strokovnega znanja, intelektualnega potenciala za zasedbo takšnega položaja, ki je dejansko zelo pomemben. Ministrstvo za šolstvo ni ministrstvo za "zamejce in proučevanje megle", ampak eno najbolj pomembnih ministrstev, ki neposredno in posredno vpliva na življenja praktično vseh dveh milijonov prebivalk in prebivalcev Slovenije.
aloaloalo
23. 12. 2020 17.18
+7
Bofur, veliko hvala, po Vašem komentarju admin lahko zapre vse komentarje ker ste povedali vse kar je vredno povedati. Žalostno je da ga ga.ministrica do konca mandata ne bo razumela.
Bofur
23. 12. 2020 17.36
+2
Moncsa
23. 12. 2020 18.38
Bofur, se pridružujem aloalo, super si napisal, hvala. V šolo mora nujno ne samo peščica s posebnimi potrebami, ampak ogromna večina "normalnih" otrok, ker počasi postajajo tudi oni potrebni posebnega ravnanja. Se jim zmeša...
Hecnaokuzba
23. 12. 2020 16.51
+1
Kustec je res mal butasta, ampak je pa gestel
zvon77
23. 12. 2020 19.53
Prvo je OK ! za gestel pa glej npr. pornice...
emilzapata
23. 12. 2020 16.51
+2
otroci v teh ustanovah so specifični, se radi objemajo, dotikajo, veliko od njih tudi slinijo, problem je tudi osebna higiena, itd, medtem ko je veliko zaposlenih tudi v ogroženi skupini ljudi na covid, ker so starejši ali pa imajo kakšno kronično bolezen. Bolniške pa zaradi tega ne dobijo, torej je tole samo prelaganje težav na tuja pleča.
Bofur
23. 12. 2020 16.43
+3
Problem je, da je težko zagotoviti varni pristop pri obravnavi teh otrok. Nemogoče je te otroke poučevati z masko na obrazu in brez telesnega stika ... Ampak očitno ministrica nikogar ne vpraša ničesar.
enakatalena
23. 12. 2020 16.42
+8
Simona Kunstec je najbolj nesposobna med ministri za šolstvo v tridesetih letih. To, da ravnatelji dobivajo okrožnice z obvestili nekaj ur po tem, ko jih že preberejo v sredstvih javnega poročanja, je le ena od njenih cvetk. Da ne govorimo o popolnem nepoznavanju šolskega sistema.
fNovak
23. 12. 2020 16.29
+6
Simona Kustec, svečkarski FDV kader, sramota za ministrico.
zvizi
23. 12. 2020 16.23
-6
Naj jih ustavni sodniki vzamejo v svoje varstvo...za kaj drugega tako ali tako niso dobri...
Uporabnik2005296
23. 12. 2020 16.26
+3
Oprostite, ali sploh poznate to populacijo?????????????
NIMA VEZE
23. 12. 2020 16.13
+6
Ce bi danes odprli bi blo ze prepozno kolko skode se naredlo povsod!!
Uporabnik2005296
23. 12. 2020 16.10
+5
Končno se je nekomu "posvetilo", da ta populacija ne more samostojno delati preko računalnika, rabi osebni pristop, seveda z upoštevanjem varnostnih ukrepov! Že zaradi spomladanske in tudi sedanje zapore teh šol, so ti otroci nazadovali!!! Žalostno!!! Vesela pa sem, da je končno zmagala pravica!!!
Hecnaokuzba
23. 12. 2020 16.52
+0
Ta generacija lahko vse dela, kar ti ne mores
Aven
23. 12. 2020 16.04
+6
Lani jeseni so vsi v razredu mojega sina zboleli. Sin je imel nekaj mesecev težave s pljuči. Jaz sam mislim, da je podoben tip virusa prisoten pri nas že vsaj od poletja 2019. Lani je umrlo 160 ljudi od gripe, leto prej 19. Jaz sam bi rekel takole - ni rečeno da je virus kitajski, ker njihov tip je že od začetka drugačen. Kitajci so pač bili prvi, ki so ugotovili da je nekaj narobe. Priznati je potrebno - Kitajci tehnološko napredujejo. Uporabljam tudi njihove inštrumente - so zelo dobri.
pomaranča
23. 12. 2020 15.54
+9
Diskriminacija do istalih otrok. Vsi v šolo.
Uporabnik2005296
23. 12. 2020 16.11
-6
Spoštovani, zdrav otrok lahko kolikor toliko samostojno uporablja računalnik, otrok s posebnimi potrebami, oviranostmi.... ga ne more... Seveda pa sem absolutno za to, da se v šolo vrnejo vsi otroci, zagotovljeni pa morajo biti previdnostni ukrepi....
Uporabnik2005296
23. 12. 2020 16.34
-1
Predvidevam, da sem minuse dobila od koga, ki populacije otrok s posebnimi potrebami, absolutno ne pozna! Prav tako ne stiske njihovih staršev!!
pomaranča
23. 12. 2020 16.52
+1
V stiski smo vsi, ampak otroci in njihovo izobraževanje bi morala biti proriteta in ne bi smeli biti tako dolgo doma. Zaradi tega sem posledično izgubila službo in ker imamo šolo na daljavo, si ne morem poiskati nove.
Moncsa
23. 12. 2020 18.45
očalarca, država ne stoji in ne bo preživela v naslednjih stotih letih na ramenih otrok s posebnimi potrebami, ampak na ramenih ostalih otrok. Zaradi tega b morali biti vsaj na istem nivoju prioritetne liste, kot s posebnimi potrebami, če ne celo pred njimi.