Skoči do osrednje vsebine

Revizija

Pravilnost izplačevanja dodatkov za nevarnost in posebne obremenitve v času epidemije covida-19 v obdobju od 1. 3. 2020 do 30. 6. 2021

Zadnja sprememba:
17. 3. 2023

Podatki o reviziji

Revidiranec/ci:

Cilj revizije:

Izrek mnenja o pravilnosti izplačevanja dodatkov za nevarnost in posebne obremenitve v času epidemije covida-19 v obdobju od 1. 3. 2020 do 30. 6. 2021. 

Revidirano obdobje:
od 1. 3. 2020 do 30. 6. 2021

Sklep o reviziji:
Številka sklepa: 320-10/2021/2
Datum: 28. 6. 2021
Sprememba sklepa:
št. 320-10/2021/19 z dne 30. 3. 2022

Opombe:

Pravilnost izplačevanja dodatkov zaradi epidemije covida-19

Računsko sodišče je izvedlo revizijo pravilnosti izplačevanja dodatkov zaradi epidemije covida-19 v obdobju od 1. 3. 2020 do 30. 6. 2021 pri Vladi Republike Slovenije, Generalnem sekretariatu Vlade Republike Slovenije in 4 ministrstvih. Generalnemu sekretariatu Vlade Republike Slovenije in Ministrstvu za javno upravo je izreklo pozitivno mnenje, Vladi Republike Slovenije, Ministrstvu za notranje zadeve, Ministrstvu za obrambo in Ministrstvu za zdravje pa mnenje s pridržkom.

V reviziji je računsko sodišče ugotovilo, da Vlada Republike Slovenije ni poskrbela za enotno ureditev izplačevanja dodatka za delo v rizičnih razmerah in dodatka za nevarnost in posebne obremenitve v času epidemije, prav tako ni opredelila pojma nadpovprečna ogroženost in pojma prekomerna obremenjenost zaradi obvladovanja epidemije. Vlada Republike Slovenije tudi ni preverila, ali ministrstva svoje naloge v zvezi z izplačevanjem dodatkov izvršujejo usklajeno. Zaradi navedenega nista bili zagotovljeni enotnost in primerljivost izplačil dodatkov med zaposlenimi pri različnih proračunskih uporabnikih na primerljivih delovnih mestih, nekateri zaposleni pa so prejeli dodatek za nevarnost in posebne obremenitve tudi za redno delo. Vlada Republike Slovenije postavitve enotnih okvirov za določitev izplačevanja obeh dodatkov tudi ni naložila Ministrstvu za javno upravo kot pristojnemu na področju plačnega sistema v javnem sektorju.

Računsko sodišče je pri več revidirancih ugotovilo nepravilnosti, saj so bili splošni in individualni akti, ki so bili podlaga za izplačilo dodatkov, izdani prepozno ali pa individualni akti o določitvi višine dodatka za nevarnost in posebne obremenitve niso bili izdani, pogoj prekomerne obremenjenosti zaradi obvladovanja epidemije ni bil izkazan ter delovni čas javnih uslužbencev ni bil evidentiran, zaradi česar je prihajalo do napačnih obračunov dodatkov.

Računsko sodišče je Vladi Republike Slovenije in Ministrstvu za notranje zadeve podalo priporočila za izboljšanje poslovanja.

Deli vsebino