Predsednik Računskega sodišča Tomaž Vesel je usklajeval nastanek izjave. Foto: BoBo/Borut Živulović
Predsednik Računskega sodišča Tomaž Vesel je usklajeval nastanek izjave. Foto: BoBo/Borut Živulović

Vodje več državnih organov so se v izjavi, ki jo je usklajeval predsednik Računskega sodišča Tomaž Vesel, izrekli proti pritiskom politike na neodvisne državne nadzorne institucije in proti napadom prek medijev in socialnih omrežij.

Kot navajajo v izjavi, je mogoče opaziti številne poskuse rušenja demokratične ravni, ki neodvisnim institucijam otežujejo korektno opravljanje pooblastil in rušijo dolgo grajen ugled, piše v izjavi, ki jo je danes objavil portal Siol."Nadzorniki oblasti pomenijo trdno in močno državo, kar je osnova za zagotavljanje uspešnega družbenega razvoja in mora biti v interesu vseh, predvsem pa je odgovornost politikov, da slednje ščitijo kot ključne gradnike pravnega reda. Politika ustavnih pravic in samostojnih ter neodvisnih državnih organov, ki bdimo nad njimi, ne more in ne sme dojemati kot nujno zlo, ampak kot civilizacijsko pridobitev. Nedostojne, nekorektne, interesno motivirane in predvsem neutemeljene kritike lahko zamajajo temelje demokracije, kar je skrajno nevarno početje z negativnimi dolgoročnimi učinki," je zapisano v izjavi.

Ob prihajajoči obletnici dneva državnosti zato javno pozivajo celoten politični prostor, da sledi že doseženim vrednotam in težnjam k razvoju demokracije v Sloveniji. "Treba je umiriti razmere in zagotavljati spoštovanje do institucij, ki predstavljajo imunski sistem države," so navedli. Kot poroča Siol, so izjavo usklajevali predstavniki informacijskega pooblaščenca, komisije za preprečevanje korupcije, varuha človekovih pravic, Ustavnega sodišča, Računskega sodišča in drugi. Vesel pa je za Slovensko tiskovno agencijo pojasnil, da je nastala "v redni komunikaciji s kolegi iz drugih državnih organov".

Notranji minister Aleš Hojs se je odzval na izjavo predstojnikov neodvisnih institucij. Foto: BoBo/Žiga Živulović ml.
Notranji minister Aleš Hojs se je odzval na izjavo predstojnikov neodvisnih institucij. Foto: BoBo/Žiga Živulović ml.

Vizjak: Kot član vlade ne poznam nobenih pritiskov politike na nadzorne organe

"Vesel se je odločil s podpisi direktorjev nekaterih državnih inštitucij zavarovati svojo popoldansko neprofitno dejavnost, ki mu prinese 200.000 evrov na leto. Tokrat celo osamosvojiteljev ne pošilja na smetišče zgodovine, ampak želi 30-letnico samostojne države izkoristiti za zavarovanje pridobljenih pravic," je v odzivu na Twitterju zapisal minister za notranje zadeve Aleš Hojs.

Ob Vesela se je obregnil tudi minister za gospodarstvo Zdravko Počivalšek. Danes ob slovesnosti v podjetju Paloma je na vprašanja novinarjev dejal, da "pozivov človeka, ki mu je ta osnovna dejavnost popoldanska obrt, ne bo komentiral". Minister za okolje Andrej Vizjak pa je na isti slovesnosti dejal, da kot član vlade ne pozna nobenih pritiskov politike na nadzorne organe: "Pričakujem seveda, da vsak nadzornik, ki doživi tak pritisk, to naznani ustreznim službam. Nasprotujem pa politizaciji teh zadev in očitno imamo kar neko vrsto stalne prakse, da nadzorniki, namesto da bi ukrepali v skladu s pooblastili, v takem primeru pritiskov to raje spolitizirajo in to razglašajo v obliki nekih peticij, protestov in podobnega." Vizjak je še dodal, da živimo v državi, kjer imamo sistemsko urejeno, kaj storiti v primeru pritiskov na nadzorne institucije. "Sam osebno jih obsojam. Menim, da mora biti nadzor neodvisen. Menim, da pa mora biti nadzor tudi strokovno in politično korekten," je še dodal Vizjak. Vesel je sicer še dejal, da so ti pritiski na nadzorne institucije strahotni, odzivi ministrov pa povedni.