"Dokler socialno-liberalne vrednote niso tiste, ki bi jih SMC zagovarjal, ne vidim velike možnosti za sodelovanje," je dejala Alenka Bratušek. "Očitno je sovraštvo do Janeza Janše zameglilo pogled na probleme, ki jih imamo," je odvrnil Zdravko Počivalšek in dodal, da se bo SMC povezoval z vsemi, ki imajo pogled usmerjen naprej. Foto: Televizija Slovenija (zajem zaslona)

V prihajajočem tednu je pričakovati sprostitev nekaterih storitvenih dejavnosti, nekatere so bile sproščene že včeraj. "Z danes na jutri," so rekli številni, čeprav so rahljanje omejitev komaj dočakali. Največ nejevolje je povzročila odločitev, da je za ponujanje nekaterih storitev potrebno hitro testiranje zaposlenih, v nekaterih dejavnostih pa celo strank.

Da je v tako kratkem času nemogoče zagotoviti testiranje, še posebej, ker gre za praznično podaljšan konec tedna, je najpogostejši očitek. In tudi nerazjasnjeno vprašanje, ki ga pristojni v tem tednu niso pojasnili: kako zanesljivi so hitri testi, ki so ob množičnem testiranju zaposlenih v šolah ponekod kazali precej izkrivljeno sliko epidemije. Od te pa je, kot vemo, odvisno nadaljnje rahljanje ukrepov, tudi odpiranje šol. Opozicija, ki bo v sredo v državnem zboru vnovič vložila konstruktivno nezaupnico, ravnanje vlade označuje za stihijsko.

O aktualni politični situaciji, obvladovanju epidemije in razmerju moči v državnem zboru se je v oddaji Politično Tanja Gobec pogovarjala z ministrom za gospodarstvo in prvakom SMC-ja Zdravkom Počivalškom in predsednico SAB-a Alenko Bratušek.


Nad vlado z interpelacijami in nezaupnico

Gospod Počivalšek, velikokrat ste rekli, da je SMC del te vlade in nikakor del KUL-a. Ko bo prišlo do preštevanja – kaj če bo kateri od vaših poslancev glasoval za konstruktivno nezaupnico?

Zdravko Počivalšek: Čas je, da se v Sloveniji začne gospodarsko okrevanje. Naš fokus je usmerjen v tej smeri. Delamo za državo, za gospodarstvo, ne pa za politiko. Vsi okrog nas se prestrukturirajo in pomembno je, da začnemo zdaj delati ukrepe, s katerimi bomo lahko v državi živeli bolje v vseh segmentih družbe – v javnem in zasebnem sektorju.

Veseli me, da bomo naslednji teden končno prešteli. Da se ta farsa ali pa smešnica, ki se vleče že nekaj mesecev, končno konča in da se bomo posvetili resnim temam. SMC je bil in je faktor stabilnosti in tak bo tudi v bodoče.

Gospa Bratušek, ves čas, odkar je bila napovedana nezaupnica, si prizadevate tudi pridobiti nekatere člane iz SMC-ja. O čem vas prepričuje ta njihova enotnost, ki jo izpričujejo – vam jih boo uspelo pridobiti ali ne?

Alenka Bratušek: Najprej – če bi se vlada res ukvarjala z epidemijo, s tem, kako pomagati gospodarstvu, kako pomagati ljudem, potem razmere ne bi bile takšne, kot so bile. Drugi val epidemije je vlada popolnoma zavozila. Največje žrtve, poleg gospodarstva, so vsekakor upokojenci, ki so to krizo plačali z življenji, in mladi, ki so najdlje brez šole in so krizo plačali s svojo prihodnostjo. Zato konstruktivna nezaupnica.

Lahko se norčujejo, zbirajo kakršne koli besede, ampak dejstvo je, da tisti poslanci, ki jim gre za državo, bi morali to nezaupnico podpreti. Ne bom špekulirala, ampak vsi, ki jim gre za državo, ki jim gre za ljudi, sem prepričana, da bodo obkrožili za konstruktivno zaupnico.

"Naš cilj je podpreti čim več gospodarskih dejavnosti, da se lahko ekonomski del začne čim hitreje odvijati. To bomo tudi naredili, seveda pa z dodatnimi zaščitnimi ukrepi," je napovedal minister Zdravko Počivalšek. Foto: Televizija Slovenija (zajem zaslona)

Kako odgovarjate na očitek, da vam je kriza spolzela iz rok?

ZP: Vlada je s svojimi ukrepi dosegla, da je gospodarstvo ohranjeno, ohranili smo delovna mesta. Imamo najboljše bonitetne ocene v zgodovini samostojne Slovenije. Imamo solidno podlago za to, da naredimo obnovo gospodarstva. Gre tudi za to, da dobro delamo, za razliko od prejšnje vlade, za katero oba veva, kakšni so bili egotripi, kako težko je bilo delati. In tudi naslednik kolegice Bratušek, gospod Vrtovec, dobro dela, gradi se na vseh področjih, tako da, kar se tega tiče, sem optimist.

AB: Več kot 100 tisoč brezposelnih pravijo, da bo v kratkem. Mislim, da se bo slab spopad z drugim valom epidemije na žalost pokazal šele čez nekaj mesecev. Smo absolutno najslabši v Evropi po smrti in najslabši v Evropi, da ne rečem celo v svetu, pri zapiranju in odpiranju šol. Naše šole so najdlje zaprte, in to pušča katastrofalne posledice za slovensko prihodnost.

Ali lahko interpelacija proti šolski ministrici uspe?

ZP: Ministrica za šolstvo dela dobro. Moramo se zavedati, da so bile pred njo težke odločitve. Najbolj pomembno je, kako se bomo serijsko lotili obnove naše družbe. Na šolskem področju in na področju športa je zelo pomembno, kako bomo zastavili, da to leto ne bo izgubljeno. Verjamem, da se bo naredilo vse, da bomo na področju šolstva nadoknadili to izgubo.

Od oktobra so doma. En teden se vračajo v šole, nato pa so drugi teden znova doma. Bi se dalo to izpeljati bolje, drugače?

AB: Če pogledamo okrog nas, se da absolutno bolje. Vse države so šole zapirale najpozneje in odpirale najprej. Odprle se bodo vse dejavnosti, ko bodo otroci na žalost še vedno doma. Vsi otroci za delo in učenje od doma nimajo enakih pogojev. Nobena država nima šolstva zaprtega tako dolgo. To je dejstvo. Ministrica Kustec v tej vladi ni slišana. Afera z vpisom dijakov na univerze se je deset dni vlekla, zato ker je v tej vladi samo ena stranka in en šef. Na koncu so za 50 mest povečali vpis na medicinske fakultete in 20 mest na računalništvo. To bi lahko naredili že na prvi seji, brez drame, in ne da so puščali te dijake v taki negotovosti.

ZP: Ni bilo nobene drame. Ona sodi po sebi. Oni imajo šefa, dobrega igralca tetrisa. V naši vladi se mi sami odločamo, kaj bo kdo naredil. Ali je narobe, da smo povečali vpis na medicinsko in naravoslovne fakultete? Začeli smo to diskusijo o strukturnem problemu našega izobraževanja. Če mi hočemo biti jutri digitalni, zeleni, potem bo treba nekaj narediti na tem, da ne bomo imeli skoraj 40 odstotkov družboslovnih študentov.

"Največje žrtve, poleg gospodarstva, so vsekakor upokojenci, ki so to krizo plačali z življenji, in mladi, ki so najdlje brez šole in so krizo plačali s svojo prihodnostjo. Zato konstruktivna nezaupnica," meni Alenka Bratušek. Foto: Televizija Slovenija (zajem zaslona)

Smo prepozno začeli to diskusijo?

AB: Absolutno prepozno. Strinjam se, da bo treba narediti strateški razmislek o tem, kaj lahko našim otrokom ponudimo. Vsekakor tiste zaposlitve, ki so zaposlitve prihodnosti. Koliko pa posamezni ministri lahko razmišljajo s svojo glavo v tej vladi, pa kaže tudi navodilo, da niti tega, kaj razmišljajo, ne smejo javno povedati. Res so stvari, ki so za neko liberalno, socialno stranko absolutno nesprejemljive. Upam, da bodo to čim prej sprevideli.

Odzivi so burni glede hitri testov za zaposlene in tudi za nekatere stranke v nekaterih storitvah, ko pa vendarle ni mogoče zagotoviti toliko hitrih testov. Zakaj taka odločitev?

ZP: O hitrih testih bo presojala stroka. Verjamem, da bo znala dati svojo oceno. Za zagotovitev varnosti bomo morali narediti vse v tej smeri. Za izvedbo hitrih testov bomo zagotovili vse resurse. Danes se je že vključila vojska in pomaga zdravstvenim delavcem. Naš cilj je podpreti čim več gospodarskih dejavnosti, da se lahko ekonomski del začne čim hitreje odvijati. To bomo tudi naredili, seveda pa z dodatnimi zaščitnimi ukrepi.

Ta teden nismo dobili nobenih pojasnil o verodostojnosti hitrega testiranja.

AB: Absolutno sta varnost in zdravje na prvem mestu. Pričakujemo konsistentnost vlade. Ne da reče – danes zahtevamo za vstop dnevnih migrantov v državo hitri test, v Novi Gorici je bila dolga vrsta za testiranje, čakali so ure in ure. Čez en dan se odločitev spremeni in hitri testi niso več potrebni. Imam občutek, da smo hitre teste kupili in zdaj jih je treba pač porabiti.

Veliko se je govorilo o povezovanju liberalne sredine. Glede na vajina nastopa kaže, da je to sodelovanje malo odloženo. Kako kaže s sodelovanjem strank SAB in SMC?

AB: Povezovanje strank levo od sredine je absolutno mogoče. SAB je to zmeraj podpiral. Mi se veliko pogovarjamo. Dokler socialno-liberalne vrednote niso tiste, ki bi jih SMC zagovarjal, ne vidim velike možnosti za sodelovanje.

ZP: Očitno je sovraštvo do Janeza Janše zameglilo pogled na probleme, ki jih imamo. Mi se bomo povezovali z vsemi, ki imajo pogled usmerjen naprej. Najprej se bomo v stranki SMC lotili obnove svoje stranke.