Slovenija

Kmalu digitalni boni in subvencije za tečaje digitalnih veščin?

Ljubljana, 10. 02. 2022 14.07 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Predlog Zakona o spodbujanju digitalne vključenosti po besedah ministra Marka Borisa Andrijaniča omogoča pridobivanje osnovnih in naprednih digitalnih veščin s pomočjo tečajev, ki jih bo subvencionirala država prek javnih razpisov. Država bo, če bo zakon sprejet, upravičencem podelila tudi digitalne bone za nakup računalniške opreme v višini 150 evrov. V letošnjem letu imajo za vse to na voljo dobrih 31 milijonov evrov.

Evropska komisija je marca lani predstavila Digitalni kompas, ki določa ambiciozne cilje na področju digitalne preobrazbe. Najpomembnejši od njih je, da ima do leta 2030 vsaj 80 odstotkov odraslih Evropejcev najmanj osnovna digitalna znanja. Slovenija se na tem področju nahaja pod evropskim povprečjem. Le 55 odstotkov odraslih ima vsaj osnovne digitalne kompetence, kar je bistveno premalo za enakopravno vključevanje v digitalno družbo. Največji zaostanek beležimo pri starejših od 55 let, saj jih ima zgolj 32 odstotkov osnovne digitalne kompetence.

Zakon o spodbujanju digitalne vključenosti po besedah ministra Marka Borisa Andrijaniča omogoča preboj Slovenije med najbolj digitalno vključujoče evropske družbe. "Z njim bomo dosegli, da bo imelo 80 odstotkov odraslih vsaj osnovne digitalne kompetence že do leta 2028, torej dve leti pred rokom, ki ga je določila Evropska komisija," je povedal. 

Zakon uvaja tudi možnost finančnih spodbud za nakup računalniške opreme.
Zakon uvaja tudi možnost finančnih spodbud za nakup računalniške opreme. FOTO: Dreamstime

Subvencije za izvajanje tečajev digitalnih veščin 

Kot je pojasnil, zakon zajema vse ključne družbene skupine, vključno z invalidi, in prvič definira različne stopnje digitalnih kompetenc. V prvi vrsti omogoča pridobivanje osnovnih in naprednih digitalnih veščin s pomočjo tečajev, ki jih bo subvencionirala država prek javnih razpisov. A ker znanje brez ustrezne računalniške opreme ni dovolj, zakon uvaja še možnost finančnih spodbud za nakup tovrstne opreme.

"Z ukrepi, ki jih predvideva zakon, želimo navdušiti mlade nad tehniškimi znanji in poklici prihodnosti, ki jih danes tako zelo primanjkuje. Zakon bo prav tako prispeval k digitalizaciji šolskega procesa, predvsem pa k odgovorni ter varni rabi digitalnih tehnologij," je dejal.

Če bo zakon v kratkem sprejet, bodo že letos izvedli vrsto javnih razpisov za subvencioniranje tečajev digitalnih veščin, pri čemer bodo v ospredju starejši od 55 let in mladi, je napovedal. 

Starejšim od 55 let bodo omogočili, da s pomočjo brezplačnih tečajev pridobijo osnovne digitalne veščine. Ti tečaji bodo praktične narave, saj se bodo udeleženci med drugim naučili uporabljati spletno banko in spletne storitve javne uprave. Mladim pa bodo omogočili brezplačne tečaje naprednih digitalnih veščin, kot so programiranje, robotika, umetna inteligenca in digitalno podjetništvo. "Ta znanja želimo približati prav vsem mladim, ne glede na njihove finančne zmožnosti," je dejal. 

Subvencije za izvajanje tečajev digitalnih veščin bodo na podlagi javnih razpisov prejeli izvajalci, ki bodo imeli ustrezno usposobljen kader in primerne prostorske pogoje ter računalniško opremo. 

Minister Mark Boris Andrijanič pravi, da gre za prvi sistemski zakon, ki celovito ureja področje pridobivanja digitalnih veščin pri nas.
Minister Mark Boris Andrijanič pravi, da gre za prvi sistemski zakon, ki celovito ureja področje pridobivanja digitalnih veščin pri nas. FOTO: Bobo

Digitalni boni: finančne spodbude za nakup računalniške opreme 

Predlog zakona prav tako omogoča, da država podeli finančne spodbude za nakup računalniške opreme. Poimenovali so jih digitalni bon. 

"Že letos želimo z digitalnim bonom v vrednosti 150 evrov pomagati vsem srednješolcem in študentom pri nakupu moderne računalniške opreme, ki jim bo olajšala šolanje na daljavo. Med pandemijo se je namreč pokazalo, da številne slovenske družine nimajo dovolj zmogljive računalnike opreme. Ta problem je še posebej pereč pri družinah z več otroki. S predlaganim zakonom želimo to vrzel čim prej premostiti," je še navedel minister.

Prav tako bodo do digitalnega bona v vrednosti 150 evrov upravičeni vsi udeleženci subvencioniranih tečajev, starejši od 55 let. 

Digitalni bon bo enostaven za uporabo, saj je zasnovan po zgledu turističnega bona. Upravičenci ga bodo lahko unovčili za nakup nove ali obnovljene računalniške opreme, kot je tablica, prenosni ali namizni računalnik, računalniški zaslon, spletna kamera, tiskalnik ali oprema za učenje programiranja. 

Do moderne računalniške opreme bodo pomagali tudi invalidskim in upokojenskim organizacijam, prav tako bodo subvencionirali razvoj in uporabo rešitev za digitalno vključevanje invalidov.

"Ker želimo spodbujati uporabo digitalnih učnih gradiv, nam ta zakon omogoča, da šolam subvencioniramo nakup tovrstnih gradiv skupaj z ustreznim usposabljanjem učiteljev. Prav tako bomo omogočili delovanje klicnih centrov, ki bodo državljanom nudili tehnično podporo."

Digitalno vključenost bodo spodbujali z izvajanjem izobraževalnih kampanj, namenjenih promociji digitalnih veščin in tehniških poklicev ter varne in odgovorne rabe digitalnih tehnologij.

Gre za prvi sistemski zakon, ki celovito ureja področje pridobivanja digitalnih veščin pri nas. Z njim bomo lahko že letos zagnali največji program e-opismenjevanja v naši zgodovini. minister Mark Boris Andrijanič

Zakon določa, da se vsaki dve leti opravi poglobljena analiza stanja, na podlagi katere se zastavi najbolj primerne ukrepe za krepitev digitalnih veščin prebivalstva.

"Že v letošnjem letu imamo na voljo dobrih 31 milijonov evrov za subvencioniranje tečajev digitalnih veščin in nakupa računalniške opreme. To je nekajkrat več sredstev, kot jih je bilo na voljo v prejšnjih letih," je poudaril minister, ki pričakuje, da bo DZ zakon sprejel po nujnem postopku že marca. "To pomeni, da bi lahko upravičenci začeli unovčevati digitalne bone že maja. Prav tako bomo takoj po sprejetju zakona objavili javne razpise za subvencioniranje tečajev za mlade in starejše od 55 let. Načrtujemo, da bodo prvi brezplačni tečaji na voljo najkasneje jeseni," je še dejal. 

Minister še pravi, da digitalizacijo vidi kot skupinski šport, v katerem lahko zmagamo samo, če igramo skupaj. "Verjamem, da bodo vse politične stranke razumele izjemen pomen digitalne vključenosti in nujnost čim prejšnjega sprejetja tega zakona. Prav zato upam in računam na široko podporo," je zaključil.

  • image 4
  • image 5
  • image 6
  • image 1
  • image 2
  • image 3