Foto: Pixabay
Foto: Pixabay

V Zdravstvenem domu Ljubljana je zaposlenih 90 družinskih zdravnikov, poleg njih jih 47 opravlja koncesijsko dejavnost. Na območju Mestne občine Ljubljana skupno deluje 137 družinskih zdravnikov, a niso vsi zaposleni za polni delovni čas. Več kot tretjina jih torej svojo dejavnost opravlja v koncesionarskih ambulantah. To razmerje se zdi nekoliko presenetljivo. Zakon o zdravstveni dejavnosti namreč pravi, da se nova koncesija na primarni ravni lahko podeli le, če javni zdravstveni zavod zdravstvene dejavnosti ne zagotavlja v predvidenem obsegu oziroma ne zagotavlja potrebne dostopnosti do zdravstvenih storitev. Glede na kritično pomanjkanje družinskih zdravnikov v ZD-ju Ljubljana javni zdravstveni domovi v Ljubljani ne zagotavljajo potrebne dostopnosti do osebnega zdravnika. Toda ali je rešitev v podeljevanju koncesij?

Med letoma 2019 in 2022 je v ZD-ju Ljubljana prenehalo delati 59 družinskih zdravnikov

Leta 2019 je ZD Ljubljana zapustilo kar 18 družinskih zdravnikov. V letu 2020, ki ga je prestregla epidemija, je bilo zaradi splošne negotovosti odhodov precej manj, ZD Ljubljana je zapustilo sedem družinskih zdravnikov, leta 2021 jih je odšlo še enajst. Lansko leto se je epidemija začela umirjati, a je na zdravstvenem osebju pustila svoj davek, ZD Ljubljana je zapustilo 23 družinskih zdravnikov. V ljubljanskem zdravstvenem domu, od koder so nam posredovali podatke, sicer opozarjajo, da v javnem zavodu, ki zaposluje 1600 ljudi, običajno vsako leto skupno zabeležijo do 200 odhodov in prihodov zaposlenih. A vendarle je v letih 2021 in 2022 iz ZD-ja Ljubljana skupno odšlo 34 družinskih zdravnikov. Med njimi se jih je nekaj upokojilo, večina jih je dala odpoved.

Nove zaposlitve v ZD Ljubljana

V letu 2021 in 2022 je ZD Ljubljana zaposlil 12 specialistov družinske medicne in 14 sobnih zdravnikov. Zaposlenih je tudi 17 specializantov DM, hkrati z ZD Ljubljana sodeluje šest zdravnikov na podlagi drugih pogodbenih razmerij. V splošnih ambulantah pomagajo tudi študenti medicine.

Kam odhajajo družinski zdravniki, ki so zapustili ZD Ljubljana?

Na javno objavljenem seznamu ZZZS-ja najdemo 24 družinskih zdravnikov, ki so v preteklih dveh letih zapustili ZD Ljubljana. Med njimi se jih je največ, kar šest, zaposlilo v zdravstvenih domovih zunaj Ljubljane, štirje v ZD Domžale in dva v ZD Medvode. Štirje družinski zdravniki so se zaposlili v ambulantah s koncesijo, štirje so odprli svoja podjetja in storitve ponujajo kot zasebniki. Za preostalih 10 bodisi ni podatkov bodisi so si izbrali drugačno poklicno pot.

Podeljevanje koncesij na področju družinske medicine glede na zgornje podatke v zadnjih dveh letih torej ni povzročilo množičnih odlivov zdravnikov iz ljubljanskih zdravstvenih domov. A na ZZZS-ju vseeno menijo, da gre pri nadaljnjem podeljevanju koncesij za potencialno nevarnost. "Največ zdravnikov iz ZD-ja Ljubljana se je zaposlilo v okoliških zdravstvenih domovih ter pri koncesionarjih izven MOL-a. Podeljevanje koncesij, tudi v okoliških občinah, ki nimajo svojega zdravstvenega doma, seveda lahko sproži še dodaten beg zdravnikov iz ZD Ljubljana," opozarjajo na ZZZS-ju. "V komunikaciji z MOL smo večkrat izrazili pomisleke oziroma potencialne nevarnosti, da bodo ob podelitvi koncesije zdravniki zapuščali ZD Ljubljana in dejansko ne bo prišlo do dodatnih zdravnikov v MOL. Občina je vedno pojasnjevala, da imajo v merilih za izbor prednost zdravniki, ki niso iz Ljubljane," so zapisali.

Zdravnik, ki ne prihaja iz ZD-ja Ljubljana, na razpisu prejme 30 dodatnih točk

Zdravniki, ki so zaposleni v ZD-ju Ljubljana, težje pridobijo koncesijo znotraj ljubljanske občine, saj na razpisu avtomatično prejmejo 30 točk manj od zdravnikov, ki prihajajo od drugod. Da bi omejili odhode zdravnikov iz zdravstvenih domov, je namreč od leta 2017 v postopek podeljevanja koncesij vključeno merilo, po katerem zdravnik, ki ne prihaja iz ZD-ja Ljubljana, pri ocenjevanju dobi 30 dodatnih točk od skupno 100 možnih točk.

Na občini opozarjajo, da za zdravnike, ki zapuščajo ZD Ljubljana, opravljanje koncesijske dejavnosti v Ljubljani ni edina možnost. "Lahko se zaposlijo v zdravstvenih domovih izven Ljubljane, sami postanejo koncesionarji drugih občin ali se zaposlijo pri koncesionarjih v drugih občinah," so zapisali. Kar potrjujejo tudi nove zaposlitve družinskih zdravnikov, ki so odšli iz ZD-ja Ljubljana.

Na MOL-u ob tem dodajajo, da so bili vsi programi zdravstvenih dejavnosti, ki so jih v letu 2022 podelili koncesionarjem, najprej ponujeni zdravstvenemu domu: "Zaradi težav z zagotavljanjem potrebnega kadra že za obstoječe zdravstvene programe, pa tudi zaradi prostorskih pogojev, ZD Ljubljana navedenih programov ni mogel prevzeti v izvajanje."

Pet novih koncesij na področju družinske medicine v Mestni občini Ljubljana?

A tudi MOL je v letu 2022 objavil razpis za kar pet koncesij na področju družinske medicine. Podeljena je bila sicer le ena koncesija, a je mestna občina ob koncu lanskega leta razpis ponovila. Če je razpis uspel, bo na območju MOL-a koncesijo skupno prejelo pet timov splošnih ambulant. V njih se bodo v sklopu "programa za boljšo dostopnost do osebnega zdravnika" lahko opredelili pacienti, ki so ostali brez zdravnika. Pri čemer bo najverjetneje prišlo do prelivanja pacientov iz zdravstvenih domov v ambulante s koncesijo, ki naj bi zdravstveno dejavnost na primarni ravni po zakonu opravljale, kadar javni zdravstveni domovi ne zagotavljajo potrebne dostopnosti do zdravstvenih storitev. Teh pa ne zagotavljajo zaradi pomanjkanja zdravnikov, ki med drugim odhajajo tudi v koncesionarske ambulante. Zdi se, da se začaranega kroga za zdaj zaveda predvsem ZZZS, občina in ministrstvo za zdravje pa nekoliko manj.

Koncesij na primarni ravni zdravstva, torej na področju ginekologije, zobozdravstva, pediatrije in družinske medicine, občine namreč ne podeljujejo samovoljno. Občine resda objavijo razpis za podelitev koncesij na primarni ravni, a morajo pred tem pridobiti tako soglasje ZZZS-ja kot ministrstva za zdravje. Zakaj je torej ZZZS podal soglasje k novim razpisanim koncesijam na območju Mestne občine Ljubljana, če menijo, da njihovo podeljevanje prispeva k pomanjkanju družinskih zdravnikov v zdravstvenih domovih? Kot so pojasnili, so zadnje soglasje na koncesijski akt izdali sredi marca lani. "Še pred množičnimi odhodi zdravnikov iz ZD-ja Ljubljana, ki so se zlasti stopnjevali od poletja 2022 dalje."

Soglasja ZZZS-ja na koncesijski akt na področju družinske medicine v Ljubljani

Leta 2019 je ZZZS podal soglasje na koncesijski akt za 1 tim splošne ambulante v sklopu širitve po Splošnem dogovoru in soglasje za 1 tim oziroma nadomestno koncesijo po upokojitvi zdravnice.

Leta 2021 je ZZZS znova podal soglasji za 2 tima splošne ambulante: 1 tim za širitev po splošnem dogovoru in za 1 tim nadomestne koncesije po upokojitvi zdravnika.

Leta 2022 je ZZZS podal soglasja za 5 timov splošnih ambulant v sklopu programa za boljšo dostopnost do izbranega osebnega zdravnika. Vendar je bila v letu 2022 dejansko podeljena koncesija le za 1 tim, za 4 time je MOL razpis ob koncu leta 2022 ponovil.

Z ministrstva za zdravje so sporočili, da so Mestni občini Ljubljana v obdobju od leta 2017 do 2022 izdali dve soglasji k podelitvi koncesije na področju splošne in družinske medicine. Eno v letu 2019 in eno v letu 2022 in da je po zakonu o zdravstveni dejavnosti za koncesije na primarni ravni pristojna občina: "V kolikor so izpolnjeni zakonski pogoji za podelitev koncesije, ministrstvo ne more vplivati na podeljevanje koncesije na primarni ravni." 44. člen zakona o zdravstveni dejavnosti sicer določa, da mora občina na koncesijski akt predhodno pridobiti soglasje ministrstva, pristojnega za zdravje.

Na vprašanje, ali ministrstvo za zdravje meni, da je dovolj, da zdravnikov na primarni ravni zdravstva ne zadržimo le v javni mreži skupaj s koncesionarji, temveč tudi v javnih zdravstvenih domovih, so odgovorili, da bodo pri ukrepih v sklopu zdravstvene reforme upoštevali tudi zaznano problematiko na področju urejanja zdravstvene dejavnosti, vključno s področjem koncesij. Minister za zdravje Daniel Bešič Loredan pa je 20. januarja napovedal, da naj bi do konca letošnjega leta prišlo do odločitve o spremembah pri koncesijah, a predvsem na sekundarni ravni. Na primarni ravni so koncesije po njegovih besedah večinoma dobro urejene.